Нова Контрактова

Рік
2017-
Локація
Україна, Київ
Тип
Площа
5 га
Замовник
Київська міська державна адміністрація
Співпраця
Авторський колектив «Нова Контрактова»
Статус
Проект

Локація

Історія місцевості

Контрактова площа — одна з найстаріших площ Києва. Вона була заснована ще за часів Київської Русі і після зруйнування Верхнього міста монголо-татарами стала центром Києва. Саме сюди з’їжджалися всі купці, аби заключити “контракти”. Звідси і пішла назва площі.

1875
1910
1910
1916
1916
1925
1925
1925
1929
1940
1945
1953

Контрактова площа: сценарії розвитку

Архітектурний фестиваль CANactions і активне в урбаністичних студіях Представництво Фонду імені Гайнріха Бьолля в Україні спробували знайти рішення для центральної подільської площі за допомогою воркшопу “Контрактова площа: сценарії розвитку”, який тривав з 24 по 28 квітня 2012 року у столичному Будинку архітектора. У воркшопі взяли участь 25 активних молодих людей з різних країн світу (Колумбії, Нідерландів, Великобританії, Румунії, Польщі, Німеччини, Австрії, України), а також професійні тютори та куратор, запрошені спрямовувати учасників. 

Проект інтегрованого розвитку «Київ самобутній»

10 грудня 2013 року на розширеному засіданні Колегії КМДА директор Департаменту містобудування та архітектури презентували програму збереження та реабілітації історичного середовища «Київ самобутній» на Подолі та Дніпровських схилах.

Програма реалізовуватиметься шляхом проведення поетапних реставрацій та реконструкцій, створення нових та оновлення існуючих зон і об'єктів: пішохідний міст через Володимирський узвіз, маршрути алеями Дніпровських схилів, реконструкція Поштової площі, перетворення вулиці Сагайдачного на пішохідний простір, перенесення трамвайних шляхів із Контрактової площі, реконструкція Верхнього та Нижнього Валів, завершення реконструкції Андріївського Узвозу і створення на ньому повноцінного арт простору, облаштування єдиної системи велодоріжок. 

Загальна схема розташування
Заплановані заходи

Конкурс «КОНТР/АКТ»

2015 року Департамент містобудування та архітектури провів бліц-конкурс «КОНТР/АКТ» на кращу концепцію публічного простору Контрактової площі, без капітальних втручань у міське середовище. Важливими умовами конкурсного завдання було залучення переможців конкурсу до розробки проекту та обговорення проекту з киянами.

Проект переможець — «Київська вітальня»

Авторський колектив: Burø (Антон Олійник, Єгор Штефан, Сергій Ферлей, Денис Матвієнко, Олена Орап, Марія Пахомова, Олексій Пахомов), GA (Володимир Зотов), SYNECTICA (Віктор Герасименко), а також архітекторка Ольга Прокопенко

Перші кроки до загальної реконструкції

Соціологічні опитування

Жителі району здебільшого звертали увагу на на відсутність якісних просторів для відпочинку, не має місця де можна проводии час з дітьми та поганий догляд за територією комунальними службами.

Демонтаж МАФів
Аналіз парковки на площі
Відновлення Скверу №3

Дослідження Контрактової площі від Агентів Змін

Дослідження Старого Подолу
Дослідження активностей Контрактової площі

Інвентаризація зелених насадженнь та пропозиції щодо їх впорядкування

За результатами інвентаризації деревних насаджень на Контрактовій площі та прилеглих вулицях встановлено, що станом на кінець вересня 2017 року на цій території 1213 дерев та кущів, із них 496 дерева, решта – кущі.

Всього виявлено 68 видів та 25 декоративних форм (культиварів) деревних рослин, які об’єднані в 63 роди, 25 родин. Найбільшою кількістю видів представлені родин: розові (Rosaceae) – 15 видів та 5 декоративних форм; кипарисові (Cupresaceae) – 4 види та 9 декоративних форм; соснові (Pinacea) – 3 види і 4 культивари. З 68 видів лише 16 видів є аборигенними, решта інтродуценти.

Загалом насадження занадто різноманітні за видовим складом, віком, санітарним станом, що зменшує їх декоративність.

Аварійні та сухі дерева
Дрібні кущі
Несистемні посадки середньої декоративності
Несистемні посадки високої декоративності
Основні дерева
Ясен
Липа
Клен
Гіркокаштан
Інвентаризація зелених насаджень

Робота над розробкою проекту Контрактової площі

Вирішення транспортної ситуації на Подолі

Транспортні проблеми є загальними для міста і залежать не від наявних пішохідних просторів, а від стабільності руху на дорогах міста. Кожне запарковане «на хвилинку» у другому ряді авто, як тромб паралізує всі навколишні вулиці.

Оновлена транспортна схема старого Подолу побудована на результатах транспортного моделювання за тими ж принципами, що лежать в основі транспортного планування міст Німеччини.

Етапність впровадження транспортної схеми
Стара транспортна структура Подолу
Внутрішньоквартальні проїзди
Громадський транспорт
Парковки
Тимчасова транспортна схема
Тимчасова транспортна схема
Громадські обговорення нової транспортної схеми Контрактової площі (16 листопада 2017)
Очистка візуального простору
Реорганізація приямків
Демонтаж огорож
Дерева з високою цінністю
Інженерна підготовка під посадку нових дерев
Висаджується 280 нових дерев
Нове мощення
Вуличні меблі
Боларди
Освітлення
Дитячі атракції
Фонтан
Вулична їжа
Пандус

Генеральний план

Громадські слухання

Презентація ескізного проекту реконструкції Контрактової площі (26 грудня 2017)
Обговорення проекту реконструкції Контрактової площі (15 березня 2018)

Авторський колектив проекту «Київська вітальня»

Влодко Зотов, Віктор Герасименко, Ольга Прокопенко, Олена Орап, Денис Матвієнко, Сергій Ферлей, Єгор Штефан, Олексій Пахомов, Марія Пахомова, Антон Олійник

 

Авторський колектив проекту «Нова Контрактова» — це участники колективу «Київська вітальня» та

Антон Герасимович, Ольга Валькова, Анна Потаніна, Ярослава Дубова, Олександра Кривцова, Наталія Шульга, Віктор Фомін, Мітя Гурін, Максим Коцюба, Анна Васильєва, Інна Добровольська, Вікторія Качура, Віктор Петрук, Ольга Драженко, Дмитро Петрук

 

Інші учасники проекту

Концепції архітектурно-декоративного освітлення: Ігор Погребняк, Олександра Сиротюк
Велоінфраструктура: Ксенія Семенова, Вадим Денисенко
Фітопатолог/дендролог: Сергій Роговський
Дослідження, навігація, інформаційні покажчики та дизайн-код: Максим Головко, Юрій Грановський, Олександр Колодько, Олександр Анісімов, Роман Дима, Маргарита Заіменко, Лідія Кравченко, Павло Сусляков, Марина Шишка
Інженерні рішення: Сергій Рожко

 

Партнери проекту

Євген Петрощук, Алевтина Драженко

Strategy + design — Other Land

Web development — Perevorot.com